Aktualności

Strażak roku - mł. kpt. Daniel Kwiatkowski – oficer z Komendy Powiatowej PSP w Wołominie

9 lutego 2017 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego. Podczas narady podsumowano działania mazowieckich strażaków w 2016 roku

Na początku spotkania strażacy z terenu woj. mazowieckiego zostali uhonorowani nagrodą Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP za ratowanie życia ludzkiego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Ponadto wyróżniono strażaków honorowym tytułem „Strażak Miesiąca” oraz „Strażak Roku” przyznawaną przez mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP za szczególnie zasługi podczas ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

Tytułem „Strażak Roku” wyróżniony został mł. kpt. Daniel Kwiatkowski – oficer z Komendy Powiatowej PSP w Wołominie.

W dniu 29 listopada mł. kpt. Daniel Kwiatkowski br. podczas powrotu ze służby stał się mimowolnym uczestnikiem wypadku drogowego w miejscowości Cięciwa pow. wołomiński. W samochód, którym się poruszał czołowo uderzył inny pojazd, którego kierowca wcześniej wykonał niebezpieczny manewr wyprzedzania. W wyniku tego zdarzenie uszkodzone zostały 3 pojazdy, którymi poruszały się cztery osoby. Po zderzeniu mł. kpt. Kwiatkowski ocenił swój stan fizyczny stwierdzając, że jest oszołomiony i ma uraz nosa, który krwawi. Następnie przyjął rolę ratownika i po wstępnym rozpoznaniu sytuacji niezwłocznie wezwał pomoc. Pomimo swojego stanu ustalił, że jeden z poszkodowanych mężczyzn pozostaje w swoim pojeździe, jest nieprzytomny i dusi się.

Używając swojej wiedzy sprawdził oddech mężczyzny i przeprowadził badanie ogólne, zadbał o komfort termicznego poszkodowanego, i poinformował telefonicznie służby o sytuacji na miejscu zdarzenia. Po przybyciu na miejsce zastępów straży i służb medycznych przekazał szczegóły rozpoznania i opisał przebieg zdarzenia. Następnie mł. kpt. Daniel Kwiatkowski został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego i odtransportowany na szpitalny oddział ratunkowy.

Wyjątkowo odważne działania podjęte przez naszego strażaka, szybko przeprowadzone rozpoznanie oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy prawdopodobnie zapobiegły utracie zdrowia lub nawet życia mężczyzny, a także znaczenie ułatwiły podjęcie działań ratowniczych przez zastępy i zespoły ratownicze. Wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz postawa mł. kpt. Daniela Kwiatkowskiego jest przykładem, do naśladowania dla strażaków nie tylko naszej Komendy.

Mł. kpt. Daniel Kwiatkowski pracuje w tut. Komendzie od 1 maja 2009 roku. Po za służbą jest aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w pow. otwockim. W służbie zawodowej wyróżnia się poświęceniem i zaangażowaniem w realizacji powierzonych zadań. Jest funkcjonariuszem operatywnym. Jego zaangażowanie zwiększa efektywność pracy Komendy w realizacji działań kontrolno-rozpoznawczych, a także podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu.

Opracował: mł. bryg. Jarosław Kłak

Zdjęcie: KW PSP w Warszawie

 

http://www.otwock.pl/files/pl/dsc-0809.jpg-1487673350.jpg

wtorek, 19, czerwiec 2018

Maciej Komorowski 511-554-737